Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Ajtókat nyitunk

Ez egy rendhagyó bejegyzés. Rajeczki Gabriella nem tanult UWC iskolában, mégis pontosan tudja, mivel jár egy ösztöndíj. Akik kimennek a 14 iskola egyikébe, sok embert hagynak hátra, akiknek meg kell birkózniuk azzal, hogy egy szerettük a világ másik ponjtára megy. 

Mit érez egy anya, mikor lánya bejelenti, hogy Indiába megy két évre? Erről mesél Domján Kamilla (Mahindra UWC of India 2012-14) édesanyja.

Mikor mondta el neked Kamilla, hogy szeretne jelentkezni?

Ez a jelentkezésnél sokkal előbb kezdődött. Kamilla 10. osztály félév környékén kevésnek érezte azt, amit az itthoni iskolájától kapott. Kevés volt, szűk, belterjes, hiányzott belőle a VILÁG. Keresni kezdett az interneten, lehetőségek után kutatott. Örültem, mert azt éreztem, hogy többre vágyik, nem akar beleragadni a hétköznapok egyhangúságába. Örültünk mindketten az apukájával együtt – aki akkor már nem élt velünk – hogy önálló, hogy előrelátóan gondolkodik az életétéről. Keresett, kutatott, de egyre lehangolóbb volt a helyzet, egy iskola sem volt néhány millió alatt. Elkeserítő volt, hogy az ilyen lehetőségek csak a tehetőseknek léteznek. Egy szeptemberi délutánon aztán Kamilla nem milliós tandíjakkal kezdte az újabb szuper iskola felvezetését, hanem olyasmikkel, hogy empátia, szolidaritás,  multikulti, béke, személyiség, fenntartható fejlődés és egy csomó olyan fogalom, amelyek alapból kedvesek mindkettőnknek. Lelkes volt, persze, de a szülő akkor is elkezd gyanakodni, a kisördög akkor is piszkálja, ha mégoly biztató is a felvezetés. Mindkét felmenő – apa is és anya is – persze kötekedni kezdett: nem gyerek-, esetleg leánykereskedők? Túl szép ez, hogy igaz legyen, biztos van benne valami, ami nem oké.

Hogy éreztél, amikor elmondta, hogy szeretne jelentkezni?

Miután mi is lecsekkoltuk az UWC Magyarország honlapját, nem tudtunk mást mondani, mint: HAJRÁ, VÁGJ BELE! Nagyon boldog voltam, hogy tök egyedül, saját elhatározásából, kitartó keresés eredményeként talált egy olyan lehetőséget, ami nagyon, nagyon megfelel a személyiségének és ezer utat nyit a nagyvilágba. Boldog és büszke voltam.

Mit éreztél, mikor kiderült, hogy Kamilla Indiába fog menni?

Felkészültem az elszakadásra, mert tudtam, ha Kamilla továbbjut az első fordulón, megsokszorozódnak az esélyei, hogy valamelyik helyet elnyeri. Lehet, hogy ez túl elfogultnak érezhető, de ismerve őt, hogy mennyivel komolyabban gondolkodik a kortársainál, milyen fejlett a szociális érzékenysége és egyáltalán mennyire érdekli a világ, ráadásul nagyon jó a beszélőkéje, nem éreztem mégsem lehetetlennek a végső sikert. India pedig ugyanúgy benne volt a pakliban, mint az összes többi.  Illetve, Kamilla az utolsó fordulóban a két megjelölendő iskolaként az indiait és a kanadait nevezte meg, így felkészülhettünk. Ráadásul – mivel abban az évben az iskolák új módon dönthettek – elég hosszú ideig kellett várni a levélre, amely meghozta a jó hírt. Előzetesen talán hasznos lett volna több információ arról, hogy itt a szülői hozzájárulás mértéke kicsivel több, mint a gazdagabb iskoláknál, de azt hiszem, ez mindegy is volt, mert amikor kiderült, hogy Kami megnyerte Indiát, mindenki sírt, nevetett egyszerre és persze a szülők azonnal elkezdtünk szorongani, meg félteni, meg minden egyéb, amit ilyenkor kell.

Szülőként hogyan éled meg, hogy a lányod ilyen távol él tőled?

Természetesen nagyon hiányzik. Hiányoznak a beszélgetések, az összebújások, a szemtelenkedései, hogy lefegyelmezzen, mint már nálam okosabb „felnőtt”, a támogatása, az együttérzése, ha szükségem van rá. De mégsem égető ez a hiány, az elszakadása, leválása kicsi fájdalmakkal zajlott és már akkor elkezdődött, amikor még itthon volt és azt is tudom a gyermekeim megszületése óta, hogy ők csak vendégek nálunk, mi csak lehetőségeket mutathatunk, ajtókat nyithatunk nekik, a választás az övék. Mi is jobban járunk, ha elfogadjuk, hogy ők nem mi vagyunk, hanem önálló személyiségek, és ha képesek az önállóságra, ha megállják a helyüket a nagybetűsben, akkor jól segítettük őket. Ma már nem probléma a kapcsolattartás, minden héten szkájpolunk, de ő már egy felnőtt ember és csodálatos, de kicsit persze szívszorító, hogy nélkülünk is milyen fantasztikusan elboldogul. A legfontosabb az, hogy soha, egyetlen percig sem bánta meg – és mi sem – hogy így alakult a sorsa. Persze, vannak nehéz időszakok, napok, de ezeket mindig felülírja a jövő.

Mit üzensz azoknak a szülőknek, akiknek a gyereke most jelentkezik? Miért érdemes őket bátorítani arra, hogy megpróbálják?

A legfontosabb talán az, hogy ez egy nagyszerű lehetőség. És ehhez nem muszáj rendkívül jó tanulónak lenni, nagyon jó sportolónak, ehhez egy olyan „személyiségforma” kell, aki sugároz és ad magából valamit a környezete felé. Azt hiszem, ha egy szülőnek fontos a gyereke boldogulása, de ezt nem feltétlenül felesleges dolgok megtanulásával érzi biztosítottnak, akkor segítenie kell, hogy próbálja meg ezt az utat. Az UWC iskolák tanulási metódusa nagyon nyílt és sokszínű, száraznak nem nevezhető, viszont meglehetősen kemény. Végül is egy nemzetközi érettségi megszerzése a cél! Inspiráló közegben és közösségben, sokat kell tanulni, sok-sok tapasztalatot szerezve, sok más kultúrájú embert megismerve, így az ott szerzett benyomások, ismeretek a jövőben a nagyvilág bármely pontján segítségére lesznek az UWC iskolában végzettnek. NEM SZABAD KIHAGYNI!

Az interjút Gabriellával elérheted a honlapunkon is. Ha nem szeretnél lemaradni a legfrissebb UWC-s hírekről, lájkolj minket facebookon!

Már lehet jelentkezni a 2016-18-as ösztöndíjakra - katt a részletekért!

 

info@uwc.hu

0 Tovább

Örökre megpecsételt sors

Magyarországról eddig közel 200 diák tanult a UWC iskolák egyikében. A blog közülük fog pár embert bemutatni. Ők beszélnek majd arról, milyen volt az egyik iskolában, és hogy mennyiben befolyásolta őket a két UWC-s év a későbbi életükben. Sokféle ember mutatkozik majd be: lesz közöttük igazgató, aktivista, elnök, riporter, diák és szociális munkás.

Jeney Orsolya 1998-2000 között volt a Mahindra UWC of India (MUWCI) diákja, jelenleg az Amnesty International Magyarország igazgatója. A blognak arról mesél, milyen örök életre szóló benyomást tett rá a UWC-s közeg.

Mit csináltál, merre indultál a UWC vége után?

A MUWCI után Budapestre költöztem és elkezdtem a Közgázon a nemzetközi tanulmányok szakot, ami talán nem olyan meglepő UWC-s diákoktól. És is azok közé tartoztam, akik egy jobb világért akartak tenni miután hazajöttünk.

Az egyetemen az emberi jogok, illetve nemzetközi diplomácia irányába kacsintgattam a fenti okokból és igyekeztem minél több hazai és nemzetközi tapasztalatra szert tenni és további nyelveket tanulni. Így az egyetem alatt aktív szervezője voltam az egyetemi életnek és az évfolyamomnak, gyakornokoskodtam Rómában az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezeténél (FAO), és UNICEF önkéntes voltam.

Diplomázás után ez Európai Önkéntes Szolgálat (EVS) keretén belül Valenciában, Spanyolországban önkénteskedtem egy szállón, amelyet migránsok, menekültek és hajléktalanok számára tartottak fönn. Nagyon jó élmény volt, a spanyolt is sikerült jól megtanulnom és még jobban elkötelezett arra, hogy a sérülékeny csoportokkal foglalkozzam később. Egyébként itt találkoztam személyesen is a volt világelső, kedvenc teniszezőmmel, Marat Safinnal is.

Közben sikerült a felvételim a CEU emberi jogi szakára, így 2006 augusztusától ott tanultam egy évet. Ez egy nagyon intenzív év volt, de egy nagyon jó szakmai hátteret adott. Itt is nagyon aktív voltam, elsősorban a CEU emberi jogi szervezeténél (HRSI), de ekkor voltam gyakornok az Amnesty International (AI) Magyarországnál is.

Egyébként a CEU alatt kezdődött egy másik meghatározó dolog is az életemben: elkezdtem amerikai focizni Magyarország első és eddig egyetlen női csapatában, a Budapest Wolves Ladies-ben.

A CEU után a HRSI-nél dolgoztam két évig, ahol emberi jogi figyelemfelhívó kampányok szervezéséért voltam felelős, majd amikor pont lejárt a szerződésem, nem hittem el, de az AI Magyarország épp kampánykoordinátort keresett. Ilyen szerencséje senkinek nincs – gondoltam, és a legjobb tudásomat húztam elő a jelentkezés során. Kicsit nehezítette a felvételim sikerességet, hogy a jelentkezési határidő napján altatásos műtétet végeztek a kisujjamon, amit az előző napi meccsemen törtek el, úgyhogy egyik kezemen gipsszel, másikban branüllel kellett írnom a motivációs levelem, amit azért hagytam az utolsó napokra, mert annyira álmaim állása volt ez, hogy utolsó percig akartam csinosítgatni.

Amikor meg tovább jutottam a második fordulóba, és egy adott időpontban kellett írásban 60 perc alatt megoldani a felvételi feladatot, épp edzésem volt, mert készültünk a döntőre azon a hétvégén. Így, amikor eljött az idő, szólt az edzőm, lementem a pályáról, mobil internettel, laptoppal megoldottam a feladatot, aztán visszamentem és folytattuk az edzést. Igaz, csak ezüstérmesek lettünk, de a csapattársaim is nagyon örültek, hogy az AI végül engem választott.

A szóbeli interjúmon már csak annyi nehézség volt, hogy nem tudtam azonnal kezdeni, mert vissza kellett még mennem Indiába a 10 éves osztálytalálkozónkra, de még így is megvártak. Fantasztikus volt nekem az az időszak!

Milyen munkát végzel az AI-ban? Miért tartod fontosnak azt, amit csináltok?

Kampánykoordinátorként kezdtem az AI Magyarországnál dolgozni. Az volt a dolgom, hogy adott jogsértések mentén mozgósítsam az embereket Magyarországon, hogy minél többen álljanak ki az emberi jogok mellett és minél többen vegyenek részt az akcióinkban. Nemsokára azonban megbízott igazgató lettem, majd 2012-ben a nyílt igazgatói pályázaton is rám esett a választás, így lassan már 4,5 éve én vezetem az AI itthoni irodáját és építjük a hazai amnesty-s mozgalmat.

Az Amnesty-vel egyébként a MUWCI-ban találkoztam először, ahol aláírásokat gyűjtöttünk. Nekem az Amnesty a világ egyik legjobb és leghitelesebb szervezete – több mint 2 millió tagjának, támogatójának és 5 millió aktivistájának, önkéntesének köszönhetőn egy olyan globális mozgalommá nőttünk, amely szavát meghallják. Az AI pártatlan és független, célja, hogy egy olyan világban éljünk, ahol mindenki élhet jogaival. Ennek érdekében kutatásokat végzünk és azok megállapításaira alapozva mozgósítjuk a társadalmat, hogy a döntéshozók meghallják, mivel van baj. Fontos kiemelni, hogy mi csak a létező jogszabályokra és a nemzetközi jogra hivatkozva kérjük számon a mindenkori kormányokat. Hiszünk abban, hogy a tömegek erejével tudunk változtatni azon, hogy a világ egy jobb hely legyen.

Egyébkén december 3-án indul a világ egyik legnagyobb emberi jogi megmozdulása, a Levélíró Maraton, amikor bárki részt vehet akár online, akár személyesen is ebben a nagy összefogásban. Ilyenkor 10-12 súlyos jogsértést elszenvedő személy esetét állítjuk középpontba, és a világon mindenki az ő ügyükben ír azoknak, akik változtathatnak jogtalan bebörtönzésükön, vagy elindíthatják ügyének kivizsgálását. Tavaly 3 esetben is sikerült változást elérnünk, ami hatalmas szó, ha arra gondolunk, hogy ez a hétköznapi emberek nyomására történt. Csatlakozzatok Ti is, kedves olvasók!


Hogy érzed, milyen hatással volt a UWC az életedre? Mennyiben segítenek a két UWC-s éved tapasztalatai abban, amit most csinálsz?

Fú, ezt nagyon nehéz szavakkal leírni – angolul talán a „life changing experience” rá a legjobb. Mindig is ambiciózus voltam, de 17 évesen egy ennyire inspiráló és sokszínű közegbe kerülni, az örökre megpecsételte a sorsom. Egyrészt nagyon sokat tudok a világról földrajzilag és kulturálisan, hiszen a világ több mint 80 országából voltak iskolatársaim pl. Lesothoból vagy a Húsvét Szigetről, ezért sokkal érzékenyebb és nyitottabb lettem a másságra. Sokan sokfajták voltunk, mégis egyenrangúak – ezért a tolerancia számomra olyan alapvető érték lett, ami hiányában már nem is tudnék élni, de pontosan a sokszínűség miatt arra is toleráns vagyok, ha valaki nem az. Úgy érzem, ez a mostani munkámban különösen fontos.

Ezen kívül egy olyan látásmódot szereztem, ami úgy érzem, nagyban hozzájárul ahhoz, hogy boldog ember lehessek és mások boldogságához is hozzá tudjak járulni azzal, hogy nyitott és elfogadó lettem.

Azt is nagyon szeretem, hogy a MUWCI azt nevelte belénk, hogy ne csak magunkért, hanem másokért is tegyünk és ez a mai napig meghatározza a gondolkodásmódomat. Emiatt előfordul, hogy ha az utcán valaki bántalmazott egy nőt, akkor rászóltam, vagy hogy felismerem az adakozás fontosságát ezért igyekszem gyakran adományozni, még ha csak egyelőre kis összeget is, vagy ha valaki cigányozik/ zsidózik, akkor megkérdem, hogy miért teszi ezt és beszélgetünk. Vannak nagyon jó kimenetelű helyzeteim is.


Miért ajánlod a UWC-t azoknak, akik most szeretnének jelentkezni?

Előbb visszakérdezek – miért akar valaki UWC-s lenni? Szerintem ahhoz, hogy valaki egy igazi UWC-s élményt kapjon, fontos tudnia azt, hogy neki milyen ambíciói vannak. Szerintem, ha valaki csak külföldön akar tanulni, akkor más iskolát, lehetőséget érdemes keresni. De ha valaki társadalmilag elhivatott és nyitott a világra, akkor egy ilyen ösztöndíj örökre megváltoztatja az életét. Annyit tanulhat másokról és magáról, hogy azok a tapasztalatok később nagyon sok mindenben tudnak majd segíteni – és itt nem csak az önállóságra, kritikus gondolkodásra gondolok, hanem arra, hogy egy olyan személyiségfejlődésen tudsz átesni, ami a későbbi életedet alapozza meg és nagyban ahhoz is hozzásegít, hogy kb. bármilyen álmod valóra váltsd azzal, hogy megtanulod, hogy hol és mit kell az álmokért tenni. A Safinnal való találkozás és az AI-s munkám nem csak a véletlen műve volt. :)

Az interjút Orsolyával elérheted a honlapunkon is. Ha nem szeretnél lemaradni a legfrissebb UWC-s hírekről, lájkolj minket facebookon!

Már lehet jelentkezni a 2016-18-as ösztöndíjakra - katt a részletekért!

 

info@uwc.hu

4 Tovább

UWC Magyarország

blogavatar

A United World Colleges (UWC) 15 iskolát tart fenn a világ különböző pontjain, ahol évfolyamonként 80-85 diák tanul érettségiig a megértés és a tolerancia jegyében. A blogon volt és jelenlegi magyar diákok mondják el, mit jelentett nekik két év UWC és hogyan érzik hatását abban, amit most csinálnak.

Követők

nadasitomi zsoltszekeres kisEszti

HTML